Wierszem o bezpieczeństwie - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Wierszem o bezpieczeństwie

Data publikacji 15.05.2020

Policjanci z Komisariatu Rzecznego zostali zaproszeni do udziału w akcji czytania wierszy dzieciom w internecie. #czytaniedookienka to inicjatywa terapeutki z Ooniwerka wspierana przez legionowskiego twórcę wierszy i zagadek dla dzieci Marka Dąbrowskiego. Wiersze autorstwa Pana Marka oraz innych znanych i mniej znanych autorów może przeczytać każdy chętny. Wysłuchają je nie tylko dzieci z przedszkola i szkoły terapeutycznej Ooniwerek, ale także każdy „wierszolób” surfujący po internecie.

Propozycja udziału w internetowym czytaniu wierszy dzieciom zaskoczyła policjantów z Komisariatu Rzecznego. Trudno było jednak odmówić, tym bardziej gdy szczególnie dla policjantów wodnych błyskawicznie powstał wiersz „Wodny Patrol”. Stworzył go Marek Dąbrowski, którego pasją po wieloletniej służbie w wojsku stało się pisanie wierszy i zagadek dla najmłodszych.

Szczególnymi odbiorcami #czytaniadookienka są podopieczni przedszkola i szkoły terapeutycznej Ooniwerek w Izabelinie powiat legionowski. Słuchanie i jednoczesne oglądanie osób interpretujących wiersze prezentujące w swej treści wartości uznane w naszej kulturze za dobre, jest cennym uzupełnieniem edukacji w czasach dystansu społecznego podyktowanego stanem epidemii.

Marek Dąbrowski „Wodny Patrol” cz.1 Marzenie

 

Zacznę opowieść od zdania tego:

- Chcę być w zespole Patrolu Wodnego!

Praca ich zawsze, daję wam słowo,

Jest niecodzienną mokrą przygodą.

 

Dowodzi nimi Wydra - Kapitan,

Która z pokładu wesoło wita,

Pozdrawia dzieci i plaż bywalców,

Małych i dużych, dorosłych, starców.

 

Ma tę zaletę, że gdy się śmieje

chmury czmychają, a kogut pieje.

I choć nią buja fali ruch rzeczny,

Gdy przy niej staniesz będziesz bezpieczny.

 

Wydra, przeważnie, w czapeczce z daszkiem,

Ma w swym grafiku zadania ważkie.

Lecz to, co inni robią tygodnie,

W godzinkę kończy siedząc wygodnie.

 

W pieczy ma swojej wodne zakręty

I czyś jest łobuz czy jesteś święty,

Ona z załogi każdą osobą

Będzie mieć pieczę zawsze nad tobą.

 

W Wodnym Patrolu dowodzi Wydra

Dystyngowana, mądra i śmigła.

Z nią działa Bocian, Czapla, dwa Bobry.

Każdy w swym fachu jest bardzo dobry.

Na czym się znają? Każdy pokaże…

Lecz o tym powiem następnym razem!

 

Pan Marek przygotowuje serię wierszyków dla policjantów rzecznych, aby w sytuacji gdy wizyty w szkołach i przedszkolach są na razie niemożliwe, w sposób nowy i niezwykle przyjemny przekazywać cenne informacje dzieciom. Wakacje już niebawem, dlatego tym bardziej pragniemy przypomnieć zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nie tylko nad wodą. Przy pomocy kolegów: Bociana, Czapli, Bobrów, Kapitan Wyderka przypomni niezbędną wiedzę, aby zabawa w wodzie i na jej brzegu dostarczała jak najwięcej dobrych wrażeń.

Zapraszamy do obserwowania strony Wiersze i zagadki dla dzieci – Marek Dąbrowski na Facebook’u oraz profilu Kapitan Wyderka, aby nie przegapić kolejnych wierszy z serii „Wodny Patrol”.  

 

Opis filmu: wiersz Wodny Patrol

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.84 MB)