Wakacyjna edukacja zakończona - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Wakacyjna edukacja zakończona

Data publikacji 04.09.2019

Przez dwa miesiące letnich wakacji policjanci Komisariatu Rzecznego Policji przeprowadzili prawie 40 pogadanek o bezpieczeństwie nad wodą z dziećmi i młodzieżą. Spotkania odbywały się w ramach półkolonii, Lata w Mieście oraz z inicjatywy samych policjantów. Tego rodzaju edukacja to działania mające na celu obniżenie wciąż wysokich statystyk utonięć w naszym kraju. Od kwietnia do końca sierpnia utonęło 321 osób. Głównie to skutek przeceniania własnych umiejętności pływackich oraz alkohol.

Policjanci Komisariatu Rzecznego juz przed wakacjami prowadzili program profilaktyczny w celu zmniejszenia liczby utionięć. W okresie wakacyjnym nie zaprzestano na spotkaniach i edukowaniu. W sumie od kwietnia do końca sierpnia z tematyki bezpieczeństwa nad woda policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej przeprowadzili 140 spotkań prewencyjnych. Spotkania prowadzone były głównie wśród dzieci, młodziezy i seniorów. Poza tradycyjnymi pogadankami policjanci wypowiadali się w mediach dając wskazówki jak bezpiecznie spędzac czas nad wodą. Policjanci wspierali równiez kampanie profilktyczne prowadzone przez inne stowarzyszenia i instytucje, mi.in. "Pływam bez Promili".

Niestety pomimo nagłaśniania problematyki utonięć swoje życie w wodzie od kwietnia do końca sierpnia straciło 321 osób. Wysokie temperatury powietrza kumulowały wypoadki nad wodą. Dlatego też przez cały okres wakacji policjanci kontynuowali działania edukacyjne. Szczególnie ciekawe i na pewno wartosciowe dla uczestników były spotkania prowadzone w Bazie Legionowskiego WOPR nad Jeziorem Zegrzyńskim. Tam wiedze o bezpieczeństwie mozna było przekazać nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim w praktyce. Dzieci mogły na właśnej skórze poczuć trud pracy ratownika przyglądając się ich pracy i samodzielnie testując sprzęt oraz zdobywając umiejętności niezbędne w codziennej pracy ratowniczej. Mamy nadziję, że takie lekcje na długo pozostaną w ich pamięci.

Wakacje już za nami, ale sezon nawigacyjny ciągle w pełni. Nie zapominajmy o głównych zasadach bezpiecznego żeglowania:

- stosowania się do przepisów prawa wodnego i żeglugi

- odpowiedniego wyposażenia łodzi w środki ratunkowe oraz gaśnicze

- stosowania zrywek na małych jednostkach silnikowych

- bezwzglednego używania indywidualnych środków ratunkowych w postaci kamizelek

- nie pływania po użyciu alkoholu lub innych środków psychoaktywnych

- sprawdzania prognoz meteorologicznych przed wypłynięciem

- unikania brawury

- przewidywania niebezpieczeństw.