Patrol na "Zegrzu" - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Patrol na "Zegrzu"

Data publikacji 08.08.2019

Nie każdy wie, że Komisariat Rzeczny w swoim rejonie wykracza dużo poza obrys stolicy. Wielokrotnie spotykaliśmy się ze zdziwieniem na twarzy kontrolowanego sternika, na rzece Narew, Bug czy Jeziorze Zegrzyńskim. Komisariat Rzeczny podzielony jest na cztery ogniwa prewencji. Jedno z nich działa na wodach jeziora w powiecie legionowskim. Dla zainteresowanych tematyką policji wodnej przedstawiamy w skrócie jeden dzień z weekendowego patrolu.

Jezioro Zegrzyńskie to najbliższe stolicy jezioro o tak wielu zaletach turystyczno-rekreacyjnych. Powstało ponad 50 lat temu i jest największym sztucznym zbiornikiem na Mazowszu. To także droga wodna z Warszawy poprzez Kanał Żerański wprost na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Dookoła jeziora skupia się wiele stanic wodnych i szkółek żeglarskich (pierwsze szlify żeglarskie zdobywali tu mistrzowie olimpijscy jak Zofia Klepacka czy Mateusz Kusznierewicz). Wzdłuż brzegów znajdują się piaszczyste plaże, parki zabaw, ścieżki rowerowe oraz miejsca historyczne. Tu każdy znajdzie coś dla siebie…

Nad bezpieczeństwem wód Jeziora Zegrzyńskiego oraz jego dopływów (rzeka Narew, Bug, Rządza, Kanał Żerański) czuwają policjanci III Ogniwa Prewencji Komisariatu Rzecznego Policji. Jedenastu funkcjonariuszy ma swoją siedzibę w jednym z pokoi Komisariatu Policji w Nieporęcie. W porcie czekają zaś do dyspozycji łodzie motorowe w tym jedna z najnowszych policyjnych łódek SPORTIS. Policjanci wodni służą w tym ogniwie przez cały rok stojąc na straży bezpieczeństwa w trakcie podtopień spowodowanych wiosennymi roztopami, latem kontrolując uprawianie rekreacji, jesienią walcząc z kłusownictwem, zimą kontrolując zamarznięte zbiorniki wodne. Policjanci w realizowaniu zadań współpracują z Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Państwową Strażą Rybacką oraz Państwową Strażą Pożarną.

Podczas sezonu letniego na jeziorze tłoczno od żaglówek, skuterów i rowerków wodnych. Plaże wypełnione są po brzegi wypoczywającymi i kąpiącymi się. W tym zgiełku na interwencje nie trzeba długo czekać. Codzienne kontrole wędkarzy, sterników łodzi motorowych oraz kąpielisk, skutkują. Do zdarzeń oczywiście dochodzi, ale sporadycznie. Pływające policyjne biało-granatowe motorówki studzą zapały do brawury i szaleństwa. Mamy nadzieję, że tak będzie do końca tegoropcznego sezonu nawigacyjnego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z weekendowej pracy policjantów Ogniwa Komisariatu Rzecznego w Nieporęcie.