Nowe Czarne Punkty nad wodą - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Czarne Punkty nad wodą

Data publikacji 06.06.2019

Dziś na konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski poinformowano o nowych miejscach ustawienia znaków – Czarny Punkt nad wodą. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk przekazał też nowe tablice przedstawicielom policji z Warszawy i Komendy Wojewódzkiej Policji z Radomia. Do ustawionych już ponad stu znaków informacyjnych dojdzie kolejnych sześć, w tym cztery w granicach Warszawy. Statystyki utonięć wskazują, że takie inicjatywy profilaktyczne są niezbędne.

W konferencji Na Bulwarach Wiślanych przy Moście Świętokrzyskim obok pomnikia Syreny wzięli udział, Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Zastępca Komendanta Komisariatu Rzecznego podinsp. Bogusław Siedlacki, pokom. Justyna Stanik -Rybak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Prezes Stołecznego WOPR Paweł Błasiak.

Czarne Punkty nad woda to akcja Urzędu Marszałkowskiego przy współpracy z Policją Stołeczną i Wojewódzką kontynuowana od 2014 roku. Co roku stawiane są nowe tablice informacyjne, w miejscach, które po sezonie letnim okazały się szczególnie niebezpieczne dla kapiących się. Tablic takich jest już ponad sto, a w tym sezonie zostanie ustawionych kolejnych sześć m.in. na Jeziorku Kamionkowskim i Rzece Świder.

W 2018 roku na terenie całego Mazowsza doszło do 68 utonięć. Jak wskazują statystyki do wypadków tych najczęściej dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach tzw. dzikich plażach. Chociaż lato jeszcze na dobre się nie rozpoczęło wysokie temperatury zachęcają do szukania chłodu w kąpielach w miejscach nie zawsze do tego stosownych. Miejsca nie podlegające kontroli ratowników wodnych mogą charakteryzować się nieregularnym dnem, silnymi prądami, grząskim podłożem, o bujnej roślinności podwodnej. Kąpiel w takich miejscach bardzo często kończy się tragicznie jak to miało miejsce na Jeziorku Kamionkowskim czy na podwarszawskich „Gliniankach” w Zielonce.

W tym mamy już niestety pierwsze ofiary utonięć. Dlatego policja przyłącza się do apelu o rozsądny wypoczynek w pobliżu wody i stosowanie się do niezbędnych zasad bezpieczeństwa nad i na wodzie.