Zimowa edukacja - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowa edukacja

Data publikacji 11.12.2018

Policjanci rzeczni rozpoczęli zimowy cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych. Pierwsze prelekcje odbyły się w Szkole Podstawowej w Serocku, z której okien widać rzekę Narew. Podczas zajęć funkcjonariusze opowiadali o ryzyku podczas przebywania nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi. Tłumaczyli, jak należy zachować się w razie załamania lodu. Uczniowie mogli zapoznać się z niezbędnym sprzętem asekuracyjnym, jak i ratunkowym używanym przez policję, straż pożarną, ratowników wodnych i górskich.

Ostrożnie na lodzie

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegi i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

- do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego

- nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy

- unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości

- zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu

- na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne (kolce lodowe, kamizelka asekuracyjna)

- nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie

Zbliżające się ferie zimowe to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.  Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Wyposażmy młodsze pociechy  w kartkę w wewnętrznej kieszeni kurtki, z ważnymi numerami telefonów. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

W razie wypadku:

- natychmiast wezwij pomoc 112, 998,)

- bezwzględnie nie wbiegaj na lód w kierunku osoby wzywającej pomoc

- jeżeli osoba jest blisko zorganizuj sprzęt (liny, kamizelki, gałęzie)i ludzi do wspólnego ratowania

- osobę, która przebywała w wodzie należy jak najszybciej ogrzać