Piknikowy weekend - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Piknikowy weekend

Data publikacji 18.09.2018

W miniony weekend pogoda sprzyjała piknikom rodzinnym. W sobotę policjanci z Komisariatu Rzecznego wzięli udział w pikniku na terenie zielonym CH. Arkadia w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, a w niedzielę uczestniczyli w XVI Rodzinnym Pikniku Integracyjnym zorganizowanym w Parku Szczęśliwickim. Z uwagi na wakacyjną aurę tematyka bezpieczeństwa nad wodą wciąż jest bardzo aktualna, jednak wrzesień to czas aby skupić się głównie na zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Bezpieczna Droga do Szkoły

Od trzeciego września szczególnym nadzorem objęte są drogi w rejonach szkół podstawowych sąsiadujących z drogami o dużym natężeniu ruchu. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Komend Rejonowych KSP wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Żandarmerii Wojskowej czuwają nad bezpieczeństwem dzieci.

Szczególna uwaga zwrócona jest na kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci przypominają najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdząją oznakowanie w zabezpieczanych rejonach przyległych do placówek szkolnych.

Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów aby poprzez systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zagrożeń i sposobów ich unikania a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem odpowiednio przygotowali dziecko do samodzielności.

Pamiętajmy, że dla naszych pociech jesteśmy największym autorytetem i od nas dziecko najwięcej się uczy. Bardzo często najmłodsi nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, zachowują się nierozważnie i niebezpiecznie. Złe nawyki wyniesione z domów rodzinnych, w wielu przypadkach, powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy. Raz jesteśmy kierowcami, innym razem pieszymi. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nieważne czy jedziemy czy poruszamy się pieszo, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak robimy.

Pamiętajmy aby nasz udział w ruchu drogowym w każdej z ról odbywał się bezpiecznie z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu.

Rady dla kierujących

- obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do warunków atmosferycznych,

- sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,

- odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,

- utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,

- nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,

- korzystaj z pasów bezpieczeństwa i fotelików przy przewożeniu dzieci

- nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu,

 Rady dla pieszych

- przed wejściem na jezdnię upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść,

-  nie przebiegaj przez jezdnie,

- korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych,

- poza miastem poruszaj się po lewej stronie drogi,

- używając elementów odblaskowych poprawisz swoją widoczność a tym samym bezpieczeństwo !

 


KSP