Policyjne wyratowania z Wisły - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne wyratowania z Wisły

Data publikacji 16.05.2018

W ciągu kilku zaledwie dni policjanci Komisariatu Rzecznego wielokrotnie interweniowali nad brzegami Wisły. Bez ich sprawnej pomocy mogłoby dojść do tragedii. Bezmyślna kąpiel w Wiśle mogła zakończyć się utratą życia w jej rwącym nurcie.

W sobotę wczesnym rankiem z rwącego nurtu pod Mostem Poniatowskiego, patrol motorowodny wydobył trzydziestoletniego mężczyznę. Próbował  on przepłynąć Wisłę na oczach swojego znajomego. Wyzwanie wyglądało z początku niewinnie, jednak ten odcinek rzeki jest jednym z najbardziej niebezpiecznych.  Ponad 7 metrowa głębokość  oraz odbijający się od filarów mostu nurt tworzący liczne zawirowania stanowi trudność nawet dla policyjnej motorówki…  Nie tylko doświadczony pływak miałby poważne problemy w sprawnym pokonaniu Wisły. Na szczęście młodego mieszkańca stolicy, szybka policyjna interwencja zakończyła się dla niego szczęśliwie.

Co roku policjanci wodni apelują o rozsądek nad wodą. Co roku pomimo przypominania, zbyt często dochodzi do tragedii. Wiele interwencji policyjnych dotyczy udzielania pomocy osobom, które próbują swoich sił w wodzie. Często są to zachowania podyktowane zgubnym wpływem spożytego wcześniej alkoholu. Wiele osób próbuje przepłynąć wpław Wisłę, myśląc że umiejętność pływania im w tym pomoże.

Warszawski odcinek Wisły należy do bardzo wymagających jeśli chodzi o żeglugę, a tym bardziej nie nadaje się pływania wpław. Silny nurt, kamieniste brzegi i wahania głębokości stanowią duże ryzyko dla amatorów wodnych przyjemności. Na miejskich plażach stoją znaki „Zakaz kąpieli”, które mają przestrzegać przed nierozsądnym wchodzeniem do wody. Czasami wejście do wody po kolana może również skończyć się nieszczęśliwie ze względu na nierówne dno, liczne uskoki oraz nurt, który przy zachwianiu równowago może niespodziewanie zabrać ze sobą brodzącego.

Funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego przypominają więc:

1. Kąpiel w Wiśle jest zabroniona!
2. Rzeki to najbardziej niebezpieczne akweny ze względu na nurt.
3. Liczne budowle wodne (mosty, śluzy , jazy, progi, ostrogi) powodują odbicia nurtu i liczne jego zawirowania.
4. Alkohol nad wodą jest złym doradcą. Większość utonięć jest spowodowana wcześniejszym jego spożyciem.
5. Jeśli widzisz nad wodą niebezpieczeństwo wezwij pomoc – 112, 997! Nie wskakuj do wody, gdyż Twoje życie może być też zagrożone!