Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Huzarzy w Kuligowie. Policjanci w Obronie Ojczyzny w Sierpniu 1920 roku

Data publikacji 12.09.2017

W sobotę 9 września w nadbużańskim Kuligowie po raz drugi odbyła się inscenizacja historyczna bitwy z1920roku. W tej znaczącej dla historii bitwie wzięli udział funkcjonariusze Policji Państwowej w szeregach 3 Szwadronu Huzarów Śmierci. Rekonstrukcji towarzyszył festyn rodzinny przygotowany m.in. przez Biuro Historii i Tradycji KGP oraz Komenda Stołeczna Policji. Obchody objęte były honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Kuligów to niewielka miejscowość nas rozlewiskiem Bugu rzeki. Jest to ważne miejsce na mapie rejonu Komisariatu Rzecznego Policji. Jest to również niezwykle istotne miejsce związane z historią Polskiej Policji.

Po uroczystej mszy na nadbużańskich łąkach odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 1920 roku. Zebrani na walach przeciwpowodziowych goście mogli przenieść się w czasie za sprawą Inscenizacji historycznej bitwy. Trzeba przypomnieć, że wzięli w niej udział funkcjonariusze Policji Państwowej w szeregach 3 Szwadronu Huzarów Śmierci. Ich męstwo i odwaga znacząco wpłynęły na losy starć z bolszewikami.

Obchody objęte były honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo "Policja 997". Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskic. Projekt był realizowany przez czterech partnerów : Wójt Gminy Dąbrówka, GCK, Fundacja Skrzydła Chwały i Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich .

Po tej niezwykłej lekcji historii można było z bliska przyjrzeć się współczesnej pracy policji. Prezentacja sprzętu jak i policyjnych psów i koni wzbudziła duże zainteresowanie wśród najmłodszych uczestników festynu. Nie zabrakło również policyjnej motorówki, która na co dzień patroluje rejony Kuligowskich brzegów rzeki.