Parada Powstańcza na Wiśle - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Parada Powstańcza na Wiśle

Data publikacji 02.08.2017

W 73 rocznicę Powstania Warszawskiego na rzece Wiśle odbyła się Parada Powstańcza. Wzięło w niej udział ponad 40 jednostek by w tym uroczystym akcie oddać hołd powstańcom 1944 roku. Nad bezpieczeństwem przebiegu parady czuwały jednostki policji Komisariatu Rzecznego oraz Stołecznego WOPR. W godzinę "W" w dziękach syren i obłokach kolorowych dymów z flar uczestnicy uczcili minutę wybuchu powstania składając bukiety z biało-czerwonych róż, które popłynęły w dół rzeki.

Po raz kolejny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia odbyła się Parada Powstańcza Wzięły w niej udział jednostki, które na co dzień pływają po Wiśle, m.in. policyjny Airboat "Carpatia"  . Grupa ponad 40 łodzi spotkała się o godzinie 15.30  przy Plaży Rusałka na wysokości Podzamcza. Parada ruszyła w górę rzeki z powiewającymi licznie flagami do miejsca gdzie w trakcie Powstania 1944 roku zatopiony został statek "Bajka". Nad bezpieczeństwem uczestników parady czuwali policjanci z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie oraz Ratownicy Stołecznego WOPR.

Przed godzina 17.00 wszystkie jednostki dopłynęły za Most Poniatowskiego gdzie został zatopiony bocznokołowiec "Bajka", przedwojenny statek wiślany, miejsce wystawnych rautów i spotkań warszawskiej elity, a w czasie Powstania Warszawskiego zaimprowizowany na szpital. Statek ten był jednym z ostatnich miejsc oporu podczas powstania.

W godzinę "W" w dźwiękach syren uczestnicy oddali hołd powstańcom składając bukiety biało-czerwonych róż, które spłynęły w dół rzeki niesione wiślanym nurtem. Koryto Wisły wypełnił kolorowy dym z flar dając niecodzienny i przejmujący widok.

Po rozformowanie rejsu o godz. 18:00 odbyło się  spotkanie uczestników parady i warszawiaków w PTTK Rejsy, w Porcie Czerniakowskim. Uroczystości upamiętniające walczących w powstaniu trwały w stolicy przez cały dzień, aż do późnych godzin wieczornych.