Tajemnicza Wisła - Aktualności - Komisariat Rzeczny Policji

Aktualności

Tajemnicza Wisła

Data publikacji 03.09.2015

Dziś na 517 km rzeki Wisły po stronie prawej odbyła sieę konferencja prasowa dotycząca wydobywanych z osuszonego dna przedmiotów o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Wzięli w niej udział Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilankowska oraz dr Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski. Komisariat Rzeczny Policji po raz drugi pomaga w wydobywaniu zatopionych skarbów z XVII wieku.

We wrześniu 2012 roku podczas niskiego stanu wody Policja wzięla udział w spektakularnym wydobyciu elementów architektonicznych i dekoracyjnych zrabowanych przez Szwedów podczas Potopu Szwedzkiego w XVII wieku. W tym roku Wisła opadając do 43 cm odkryła kolejne elementy rezydecji królewskich i pałacy. Na pytania dziennikarzy dotyczące znaleziska odpowiadali Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilankowska oraz dr Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski.

Wydobyte przedmioty mają przedewszystkim wartość historyczną. Po zbadaniu i opisaniu trafią do muzeum. Niestety wśród wydobywanych elementów z XVII wieku znajdują sie pozostałości z II wojny Światowej. Na miejscu znaleziska pracuje więc także saperzy.

Policja przestrzega przed amatorskim szukaniem i wydobywaniem "skarbów" z uwagi na realne zagrożenie dla zycia i zdrowia.

k.c.